Novembris Latvijā ir patriotu mēnesis. Laiks, kad atceramies notikumus, kas palīdzēja Latvijai iegūt un nostiprināt neatkarību. Laiks, kad svinam savu piederību Latvijai. Laiks, kas rosina aizdomāties par to, kas ir mana Latvija? Kam mēs jūtamies pateicīgi par to, ka mums ir sava valsts? Kas Latvijai ir svarīgs šodien, 106 gadus pēc neatkarības iegūšanas? Un ko katrs var darīt, lai arī pēc desmit vai divdesmit gadiem Latvija joprojām būtu mūsu mīļās mājas? Viens no veidiem, kā mēs paužam mīlestību pret savu valsti, ir kultūras vērtību un vēstures iepazīšana.
6.novembrī 6.a., 6.b.klase devās izzinošā mācību ekskursijā uz Rīgu. Kultūrvēsturisko vērtību iepazīšanu atklājām ar simbolisku apliecinājumu – apmeklējot Brīvības pieminekli, kas uzcelts Brīvības cīņās kritušo piemiņai un simbolizē Latvijas valstiskumu, tautas vienotību, neatkarību un brīvību. Tālāk mūsu ekskursija turpinājās pa Vecrīgas ielām, apskatot Latvijas Nacionālās operas ēku, Melngalvju namu un Latvijas Okupācijas muzeju, kur ārtelpā apskatījām izstādi “Lielceļos un pāri jūrai”, kas stāsta par pirms 80 gadiem notikušo bēgļu kustību no Latvijas uz Vācijas reiha teritoriju un Gotlandi.
Mums bija ekskluzīva iespēja būt Rīgas pilī – renovētās Latvijas Nacionālās vēstures muzeja telpās, kur programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklējām muzejpedagoģisko nodarbību “Mana Latvija”, paplašinājām zināšanas par Latvijas vēsturē nozīmīgiem notikumiem – valsts dibināšanas dienu, Neatkarības karu, Trešo atmodu. Pētot senās fotogrāfijas, varējām izprast Rīgas pils simbolisko nozīmi Latvijas vēstures 20. gadsimta norisēs. Salīdzinot augstākos Latvijas valsts apbalvojumus, guvām iedvesmu no cilvēkiem, kuri ir tos saņēmuši par izcilību dažādās jomās. Caur vēsturisko notikumu skaidrojumu un izpratni nostiprinājām savu piederības sajūtu valstij un priekšstatu par Latvijas valsti kā vērtību, brīvības nozīmi.
Tālāk mūsu ceļš veda uz Rīgas Motormuzeju, kur programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros iepazinām ekspozīciju “Stāsti, spēkrati, personības”, par spēkratu attīstību no to izgudrošanas brīža līdz pat 21. gadsimta sākumam. Dodoties ceļojumā caur attīstības posmiem, izzinājām aizraujošo spēkratu pasauli gan Latvijā, gan pasaulē. Varam lepoties, ka pasaules autobūves vēsturē blakus Henrijam Fordam un citiem nozares pamatlicējiem ierakstīts arī uz ASV aizceļojušā latvieša Augusta Krastiņa vārds, kura uzņēmumā 1903. gadā būvētais automobilis – vienīgais, kas vēl saglabājies pēc vairāk nekā pēc gadsimta – ir viens no muzeja ekspozīcijas un visas Latvijas galvenajiem dārgumiem.
Ekskursijas noslēgumā apmeklējām Rīgas Brāļu kapus, kur pie Mūžīgās uguns un “Mātes Latvijas” nolikām ziedus un svecītes, godinot Latvijas karavīrus, kuri atdevuši savas dzīvības par Latvijas brīvību un neatkarību.
Dienas atziņa – lai varētu no sirds lepoties ar Latviju, mums ir jāzina svarīgākie notikumi un cilvēki, pateicoties, kuriem mēs varam dzīvot brīvā un stiprā valstī, sajust lepnumu un prieku par mūsu Latviju!
Sintija Kreimane, 6.b.klases audzinātāja