x
Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai. Uzzināt vairāk. Piekrītu

Apsveicam!

 

 

bildeEkoskolu programma.

Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem un arīdzan populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē.   Tā ir ANO Vides programmas un UNESCO sadarbības partnere vides izglītībā, un ir pamats vides izglītības procesa organizēšanai skolās. Pašlaik Ekoskolu programmā ir iesaistītas aptuveni 40 000 skolas 60 pasaules valstīs, iesaistot 6 miljonus skolēnu.

 Programmas pamatā ir vienkāršas un brīvi piemērojamas, bet tai pašā laikā savu efektivitāti  apliecinošas vides pārvaldes sistēmas izveide skolā,  kas veicina izpratni par vidi, saistot  to  ar daudziem mācību priekšmetiem, veido attieksmi un vērtības, interesi par vidi  un līdz ar to arī vēlmi rīkoties.

Programmas ieviešanu Latvijā koordinē Vides izglītības fonds, kas pārstāv Latvijā Starptautisko Vides izglītības fondu (Foundation for Environmental Education). Ekoskolu programma ir viena no piecām šīs organizācijas globālajām programmām līdztekus Zilā karoga un Zaļās atslēgas ekosertifikācijas programmām un Jauno vides reportieru un Izzini mežu programmām vides izglītības jomā. Latvijā programmas īstenošanai šogad finansiālu atbalstu ir sniedzis Latvijas Vides aizsardzības fonds un Sorosa Fonds Latvija.

Latvijā Ekoskolu programmā ir iesaistītas vairāk kā 100 skolas, apvienojot apmēram 17 000 skolēnu. Programma Latvijā darbojas jau septiņus gadus un tā ir kļuvusi par atpazīstamu ietvaru skolu aktivitātēm vides izglītībā.

 Ekoskolu programmas atpazīstamākais elements ir starptautiskā Zaļā karoga balva, ko saņem tikai tās skolas, kas ilgstošā laika posmā spēj demonstrēt izcilas aktivitātes vides jomā. Latvijas Ekoskolas nosaukums un diploms ir nacionāla līmeņa balva skolām, kuras ir ceļā uz Zaļo karogu.

 Šajā  mācību gadā Latvijā plīvo  42 Zaļie karogi. Šīs balvas skolām tiek piešķirtas uz vienu mācību gadu un katru reizi jāizcīna no jauna. Lēmumu par skolu apbalvošanu pieņēmusi Ekoskolu programmas Nacionālā žūrija, kuras sastāvā ir valsts un sabiedrisko vides aizsardzības un izglītības organizāciju pārstāvji.

Savam darbam skola katru gadu izvēlas 1 - 2 no piedāvātajām tēmām:

  • Atkritumi
  • Enerģija
  • Ūdens
  • Transports
  • Veselīgs dzīvesveids
  • Skolas apkārtne
  • Klimata izmaiņas
  • Mežs

Vecumnieku vidusskola ekoskolu kustībā darbu uzsāka 2008. gadā, un jau pirmajā gadā saņēma zaļo diplomu, bet otrajā – Zaļo karogu, kuru, kopā ar Vides ministru R.Vējoni, pie skolas pacēlām 2010.gada 17.novembrī.

Darbs ikdienā cieši saistīts ar dažādu  jautājumu risināšanu – katru mēnesi viena no audzināšanas stundām paredzēta dažādu vides jautājumu skaidrošanai, katru gadu tiek veikts skolas vides izvērtējums, sastādīts darba plāns, ko realizē mācību gada laikā, bet pavasarī Vides izglītības fondam tiek nosūtīta atskaite par paveikto.

Skolā notiek daudzas aktivitātes, kas palīdz skolēniem veidot priekšstatus par pareizu attieksmi pret vides problēmu risinājumiem – ikgadēji makulatūras un bateriju vākšanas konkursi, apkārtnes un klašu telpu sakopšanas talkas, projektu nedēļās tiek veikti darbi, kas saistīti ar vides uzlabošanu, vides konferences  u.c.

 Ekoskolas darbu vada ekopadome, kurā darbojas skolēni no dažādām klasēm.

 Skolai ir savs vides kodekss:

       Vecumniekos čakli esam’

       Ekoskolas vārdu nesam;

       Zaļais karogs skolu rotā

       Jātur tas arvienu godā.

       Darba daudz, to neliegsim,

       Visi naski strādāsim;

       Zaļie darbi prieku rada,

       Tā tas notiek – gads no gada.