x
Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai. Uzzināt vairāk. Piekrītu

Apsveicam!

 

 

LogoBaltijas jūras projekta nometne Dānijā

Vecumnieku vidusskolas 12. klases skolēniem Danai Balodei un Rihardam Landorfam, kā arī ģeogrāfijas skolotājai Ingrīdai Tamanei bija iespēja piedalīties starptautiskā Baltijas jūras projekta skolēnu nometnē „Klimata izmaiņas un to ietekme uz Baltijas jūru”, kas notika no 12. līdz 16. septembrim Dānijā. Nometnē bija pārstāvētas visas 9 valstis, kas atrodas  Baltijas jūras krastā, dalībnieku skaits sasniedza četrus simtus. Latvijas komandā bija 18 skolēni un 6 skolotāji no Aizputes, Rūjienas, Vecpiebalgas, Ogresgala un Vecumnieku skolām.

Klimata pārmaiņas ir globāla problēma, tomēr ikviena spēkos ir kaut ko mainīt. Nometnes mērķis bija pievērst skolēnu uzmanību šīm pārmaiņām un sekām, ko tās atnes Zemei. Trīs dienās dalībniekiem bija iespēja klausīties dažādu Dānijas universitāšu zinātniekus, kas iepazīstināja ar saviem pētījumiem šajā jomā, piemēram, „Zivis, zvejniecība un klimats Baltijas jūrā”, „Jūraszāles - ūdens kvalitātes indikatori”, „Klimata izmaiņas Arktikā un Antarktīdā”, kā arī citas ļoti nopietnas tēmas. Uzaicināto lektoru vidū bija arī Eiropas Savienības Klimata pārmaiņu novēršanas komisāre Konnija Hēdegorda (Connie Hedegaard, starp citu- dāniete), kuras atraktīvā uzstāšanās daudzus skolēnus rosināja uzdot jautājumus un izteikt savu viedokli. Savukārt pēcpusdienās skolēni, strādājot kopā internacionālās grupās, veica paši savus pētījumus tuvākajā apkārtnē, jūras piekrastē vai centra laboratorijās.

Riharda iespaidi par aizvadīto nedēļu Dānijā: „Baltic Sea Project nometne Dānijā bija ļoti vērtīga pieredze un neaizmirstams piedzīvojums. Sākumā biju nedaudz satraucies, vai varēšu sadraudzēties ar skolēniem no pavisam citiem Latvijas nostūriem, nemaz nerunājot par skolēniem no valstīm ap Baltijas jūru, bet patiesībā tas izdevās negaidīti veiksmīgi un tad nu kopā klausījāmies lekcijas, nopietnākās un arī jautrākās, no visām uzzināju daudz ko jaunu, kā arī pārbaudīju savas angļu valodas zināšanas, jo brīžiem bija jāpacenšas, lai saprastu daudzos zinātniskos terminus. Strādājām arī sagatavotajās darbnīcās, kurās bija jādarbojas komandā gan ar latviešiem, gan iedalītajiem darbnīcas biedriem no citām valstīm. Vakarā mūs parasti sagaidīja izklaidējošas aktivitātes- kopēja uzdziedāšana, pārgājiens vai orientēšanās ar GPS aparātiem. Bija jautri, lai arī Dānija mūs nesaudzēja un bija gan pamatīgs vējš, gan brīžiem uzlija lietus. Vispatīkamākā izvērtās pēdējas dienas atvadu balle ar dzīvo mūziku un dejām, kas nu tiešām bija nometnes kulminācija, kad pat nopietnais nometnes vadītājs Sorens bija redzams zālē dejojot. Nebiju gaidījis, ka šī nedēļa izvērtīsies tik patīkama un tā patiesībā pagāja ļoti ātri. Cerams, ka kādreiz satikšos ar jauniegūtajiem draugiem un tad kopīgi atcerēsimies ar patiku un gandarījumu  piedalīšanos šajā projektā.”

Danas piedzīvotais nometnē: „Bija jauki iepazīties ar foršajiem cilvēkiem no Latvijas un pavadīt visu nedēļu ar viņiem. Mēs smējāmies, palīdzējām viens otram, bijām atvērti, un likās, ka būtu jau ilgi pazīstami. Ļoti iedraudzējāmies pa nedēļu. Lekcijas bija ļoti noderīgas un lika aizdomāties par klimata izmaiņām. Profesori un zinātnieki, kuri stāstīja, prata ieinteresēt un lika satraukties par pasauli. Īpaši palika atmiņā par ūdens pasaules dzīvniekiem, ka ūdenim sasilstot, tie nespēj normāli dzīvot, jo nav piemēroti apstākļi un, ja ir liels CO2 sastāvs ūdenī, dzīvība var aiziet bojā, un par lielo skaitu zivju, kuras ir zvejnieku upuri. Patika lekcija par zosīm, kā tās migrē, un cik daudz dažādas tās ir. Ne visu varēja saprast, jo daudzi  vārdi un termini angļu valodā bija sarežģīti, bet daudz ko jaunu uzzināju.  Man patika tas, ka bija darba grupas, kuras izveidotas ar cilvēkiem no dažādām valstīm. Bija interesanti sadarboties un komunicēt angļu valodā. Tagad draugu lokā ir arī cilvēki no Dānijas, Somijas, ar kuriem labāk iepazinos.”

Latvijas komanda uz nometni Dānijā devās kopā, izmantojot mūsu novada autobusu, kuru vadīja prasmīgie un zinošie šoferīši Valdis un Imants Kuzmas. Brauciens bija garš, bet visiem mūsu ceļabiedriem tas paliks atmiņā kā interesants piedzīvojums ar jaukām viesnīcām Polijā, kur gulējām pa ceļam, ar neiztrūkstošajām „tankštellēm” un „šopingu”. Paldies novada domei un skolas vadībai par iespēju piedalīties šajā projektā, paldies šoferīšīem Valdim un Imantam par skaisto braucienu!

 

Ingrīda Tamane, skolotāja, BSP koordinatore Vecumnieku vidusskolā

 

Bildes...>