x
Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai. Uzzināt vairāk. Piekrītu

Apsveicam!

 

 

Rīcības dienas Vecumnieku vidusskolā.      

Laikā no 30.oktobra  līdz 5.novembrim rit par ikgadēju tradīciju kļuvušās Ekoskolu Rīcības dienas. Kopš 2012. gada skolas no visas pasaules, tostarp gandrīz 200 skolas Latvijā, rīko dažāda veida un mēroga pasākumus, lai aicinātu sabiedrību pievērsties videi draudzīgākam dzīvesveidam.  Arī Vecumnieku vidusskola savu Zaļo Ekoskolu karogu ir pratusi noturēt jau 8 gadus. Cenšoties būt dabai draudzīgi. Mērķtiecīgi papildinot un pievēršot lielu vērību mācību saturam, kurā iekļautas vides tēmas, līdz praktiskai rīcībai ikdienā.

Šogad par gada tēmu esam izvēlējušies tēmu – atkritumi. Paralēli visām pārējām Ekoskolu tēmām, šī tiks apskatīta,  tā teikt – zem lupas.  Lai gan ārēji šķiet, ka šķirošanas principi ir visiem zināmi, bet kā tad ar reālo rīcību? Slinkums, bija galvenais arguments daudzās anketās, skolas vides izvērtējumā, tika atzīts par iemeslu kūtrai šķirošanai. Lai pārvarētu slinkumu, ir jāsāk rīkoties. Sākam to darīt Rīcības nedēļā. Nedēļu sākām ar uzrakstu atjaunošanu skolā un klašu telpās – “Izslēdz gaismu”, “Taupi enerģiju”,”Lieto daudzreizlietojamo pudeli” un citus. Tas palīdz ikdienā atcerēties, ka tādejādi varam ietaupīt resursus. Mūsu ikdienas paradumi ir cieši saistīti ar sekām, ko izraisam, jo augot patērētāju dzīves līmenim, atkritumu daudzums palielinās, tādēļ, mēs katrs esam atbildīgi par to, kā dzīvos mūsu bēnu bērni. 1. novembrī “Zaļā josta” viesojās Vecumnieku vidusskolā, organizējot vides izglītības lekciju ciklu par atkritumu šķirošanas tēmu. Pasākuma ietvaros norisinājās 6 vides izglītības nodarbības gan sākumskolas, gan pamatskolas vecuma bērniem.

Vides izglītības lekciju ciklā “Zaļā josta” eksperti kompleksi iepazīstināja auditoriju ar atkritumu šķirošanas pamatnosacījumiem, pārstrādei piemērotiem atkritumu veidiem, izskaidroja atkritumu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, uzsverot to pareizas apsaimniekošanas nozīmi. Vides izglītības lekciju ciklā “Zaļā josta” eksperti kompleksi iepazīstināja auditoriju ar atkritumu šķirošanas pamatnosacījumiem, pārstrādei piemērotiem atkritumu veidiem, izskaidroja atkritumu ietekmi uz vidi un cilvēka veselību, uzsverot to pareizas apsaimniekošanas nozīmi.

Pasākumā  tika aicinātas piedalīties arī skolēnu ģimenes, kopīgi pārrunājot atkritumu šķirošanas iespējas un nozīmi ģimenē, meklējot risinājumus, kā ieviest atkritumu šķirošanu katrās mājās. Lekciju laikā liels uzsvars tika likts uz bērnu motivēšanu šķirot atkritumus pareizi, taupot resursus, saudzējot vidi un samazinot kopējo apglabājamo atkritumu apjomu.

Par to, ka apglabājamo atkritumu apjoms pieaugs, uzzinājam arī, ciemojoties  Vecumnieku novada domē, kur laipni mūs uzņēma domes priekšsēdētājs  Guntis Kalniņš un novada domes struktūrvienību vadītāji un darbinieki, ar kuriem kopīgi noskaidrojām  atkritumu apsaimniekošanas jautājumus Vecumnieku novadā, un ļāvāmies skolēnu sagatavotajai spēlei “Š Ķ I R O”.

Skolēni  vēl šajā nedēļā izgatavoja šķirošanas koteinerus, ko noevietot  klasēs, kā arī paši veiodoja dizainu šīm atkritumu kastēm. 1. – 4.klašu skolēni to darīja kopā ar vecākiem.

 10. – 12.klases skolēni veica pētījumu “ Kā ar atkritumus šķirošanu veicas Vecumnieku pagasta iestādēm un uzņēmumiem”. Par pētījumu izdara secinājumus un sniedz savus priekšlikumus.

Piektdien dosimies uz Babītes vidusskolu ciemos, kur  visas dienas garumā notiks Babītes vidusskolas ekopadomes rīkots pasākums saistībā ar Rīcības dienām. Mūsu skolu pārstāvēs 6 ekopadomes skolēni no 7. – 9.klasēm.

Rīcības dienu noslēguma nedēļas nogalē, 4. un 5. novembrī, sevišķs uzsvars tiks likts uz aktivitātēm ģimenes lokā, kopīgi paveicot kādu Rīcību, kas samazina mūsu radītās ietekmes uz vidi. Šeit ik viens savā ģimenē var padomāt, : “Ko es es varu darīt, lai mazinātu ietkemi uz vidi ?” Risinājumus vienmēr  var atrast  - viens no labākajiem, ir kopīga pastaiga pa mežu ģimenes lokā, nevis brauciens uz lielveikalu. Lai mums visiem izdodas būt tuvāk dabai, it visās mūsu rīcībās un ikdienas paradumos!

 

Vecumnieku vidusskolas direktora vietniece ārpusstundu darbā Sanita Roga