x
Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai. Uzzināt vairāk. Piekrītu

Apsveicam!

 

 

Pasaules Dabas Fonda balva skolēnu akvareļu konkursā “Eiropas zuša ceļojums”.

Vecumnieku vidusskolas 5a.klases skolēni oktobrī veidojas akvareļu gleznojumus par Eiropas zuti, kā arī pētīja tā dzīves veidu, ko atspoguļoja radošā aprakstā un pievienoja savam darbiņam.

2. decembrī Rīgā Dabas muzejā tika atklāta skolēnu akvareļu konkursa „Eiropas zuša ceļojums” izstāde, kas veltīta gada dzīvniekam 2017 - zutim. 

Uz izstādes atklāšanu tika aicināti visi konkursa dalībnieki. Mūsu Vecumnieku vidusskolu un 5.a klasi pārstāvēja Patriks Sproģis, Agris Jankuns un Madara Muceniece. Šajā dienā konkursa dalībnieki ar ģimenēm bez maksas varēja aplukot jauno izstādi “Zvīņu spoguļos” un arī pārējo muzeja ekspozīciju.

Liels bija prieks un pārsteigums, kad tika paziņots, ka 5a.klases skolēns Patriks Sproģis ieguvis Pasaules Dabas Fonda simpātiju balvu par savu darbu “Nelaimīgie zuši”! Pasaules Dabas Fonda pārstāve skaidroja, ka darbs uzrunājis ar to, ka tajā attēlota sāpīga problēma , kā zušu pārzveja jūrās. Svarīgi, ka mākslas darba tematikas atklāsmē skolēni esot spējīgi risināt sāpīgas problēmas!

Interesanti:

Par 2017. gada dzīvnieku janvārī tika paziņots zutis (Anguilla anguilla), un pirmo reizi, kopš Latvijas Dabas muzejs piesaka savu dabas simbolu nomināciju, par gada dzīvnieku izvēlēts pārstāvis no zivju pasaules.

Kas viņš tāds ir:

Eiropā, arī Latvijā, zuši sastopami saldūdeņos un jūras piekrastē, no kurienes tie migrē uz upēm un strautiem, lai izaugtu un nobriestu. Diemžēl zušiem draud iznīcība – šobrīd atlicis tikai aptuveni 1% no kādreizējās Eiropas zušu populācijas. Katru gadu Eiropas krastus sasniegušo stikla zušu skaits samazinās. Eiropas zutis ir ierakstīts Starptautiskās Dabas un dabas resursu aizsardzības savienības Sarkanajā grāmatā.

Lai rosinātu skolēnu interesi un mudinātu izzināt šo interesanto, bet apdraudēto savvaļas sugu, Latvijas Dabas muzejs, sadarbībā ar Pasaules Dabas Fondu un Dizaina papīrlietu veikalu „Manilla” rīkoja akvareļu konkursu 4.–6. klašu skolēniem „Eiropas zuša ceļojums”.

Konkursam kopumā tika iesūtīti 100 darbiņi no visas Latvijas. No mūsu Vecumnieku vidusskolas 5a.klases visi 18 gleznojumi ar aprakstiem. Izstādē eksponēti 64 labākie konkursa nolikumam atbilstošie darbi. Mēs esam lepni un priecīgi, ka izstādē izstādīti visi mūsu klases darbi! Par čaklāko sniegumu 5.a klase ir nopelnījusi arī balvu visai klasei – dāvanu karti vienreizējam muzeja apmeklējumam vai ekskursijai Latvijas Dabas muzejā.

Konkursa organizatorus un žūriju priecē, ka darbi iesūtīti no dažādām Latvijas malām.

Eiropas zušu ceļojumi attēloti radoši, brīvi lietojot dažādas krāsas un spilgti atainojot maz pazīstamo zemūdens pasauli. Zīmējumi papildināti ar tēlainiem vai gluži pretēji – enciklopēdiskiem – skaidrojumiem. Konkursa žūriju patīkami pārsteidza lielais darbu skaits, kas veltīts zušu nozvejas un jūru piesārņojuma problēmām. 

 

Vecumnieku vidusskolas Vizuālās mākslas skolotāja Anda Sproģe