Mācību vizītē pie Turaidas fogta

17.09 projekta “Skolas soma“ ietvaros Vecumnieku vidusskolas abas  6. klases audzinātāju K. Neringas- Martinsones un A. Rušmane vadībā ar Vecumnieku  novada lielāko autobusu devās uz Siguldas pusi uz Turaidas muzejrezervātu. Laika apstākļi vēl Vecumniekos bija vēlīgi, bet tuvojoties mērķim, savilkās aizvien tumšāki mākoņi. Sākotnēji tas priecēja- zilpelēkās debesis pretstatā kalnainajam apvidum, krāsaini rudenīgajiem laukiem un kokiem, pa auto logu  pavērās īsti gleznieciski skati. Tomēr Turaidā mūs sagaidīja lietus, kas nerimās visas dienas garumā.  

Mācību vizītei bija izraudzītas divas programmas “Ciemos pie fogta” un orientēšanas skrējiens “Tūkstošgades stāsts” Tās tika saskaņotas ar vēstures programmu 6. klasēm. Jau pirms pasākuma skolotāja  I. Evarte tika vadījusi stundu par rakstību  un rakstītprasmi viduslaiku Latvijā.

Mājās braucot skolēniem Autobusā pa pāriem esot bija jāaizpilda darba lapa, kartē norādot vietas, kur pabūts un jāveic ekskursijas izvērtējums, rezumējumā bija jāuzraksta mācību vizītes ieguvumi un jānorāda, kas veicams, lai tā būtu vēl veiksmīgāka.

Skolēni  atzina, ka ļoti patikusi izspēle “Ciemos pie fogta”, kur nācās iekāpt laika mašīnā, pārģērbjoties viduslaiku apģērbā, un pabūt zemnieku vai bruņinieku kārtā un pēc 16.gs. tradīcijas veikt nodevu nodošanas procesiju fogtam. Kas nepiedzīvots bija rakstīt uz vaska tāfelītēm un ar īstu uzasinātu putna spalvu un metāla spalvu ar tinti ar vecvācu alfabēta burtiem. Rakstīt uz vaska tāfelītēm ar īpašiem irbulīšiem izrādījās, ka nemaz nav  tik vienkārši.  Pārsteigums bija tornis. Mūra  siena ir tik bieza, ka gandrīz visa klase varēja sasēsties uz tā loga palodzes vienlaicīgi un apēst līdz dotās  skolas pusdienu maizes. Skats no torņa augšas uz Gauju un apkārtni bija iespaidīgs. Skolēni atzīst, ka pieredzētais varētu noderēt vēstures stundās Arī gida (mūka tērpā) stāstījums bija saistošs ar interesantiem faktiem piepildīts. 

Skolēniem patika arī orientēšanās spēle un domāt un meklēt atbildes uz muzeja pedagogu sastādītajiem jautājumiem darba lapās.  Orientēšanās procesu ļoti iztraucēja lietus. Šo apstākli arī skolēni min kā mācību ekskursijas lielo mīnusu. Muzeja darbiniekiem bija arī rezerves variants lietus laikam “Orientēšanās muzejā” , kas tika veiksmīgi realizēta 6.a klasē.. “Laiks ātri aizskrēja” skolēni min ” varēt būt vēl kāds objekts”. Paldies muzeja darbiniekiem par pārdomātajām muzejnodarbībām . Ceļošana kopā autobusā kā process ir ļoti patīkama.

Vēl klases stundā tika izskatīta bilžu galerija un pārrunāti notikumi. Un vēlreiz atzinums: “Bija riktīgi forši, tikai laika apstākļi traucēja  orientēšanos.” Arī mūsdienu apģērbs ir atbilstošāks šodienas dzīves ritmam, bet kaut uz īsu brīdi bija patīkami iejusties bruņinieku un aristokrātu kārtā.

Paldies par šo iespēju “Latvijas Skolas somas” projektam Vecumnieku pašvaldībā.

6.b. klases audzinātāja A. Rušmane

20.09.2019