Karjeras nedēļa 2020

No 26. līdz 30. oktobrim Vecumnieku vidusskolā klātienē un attālināti norisinājās Karjeras nedēļa, kura šogad bija veltīta karjeras lēmuma pieņemšanas procesam, tēma — “Klau! Sadzirdi savas iespējas” un tās galvenais uzdevums — likt skolēniem saprast, kas ir jaunieša karjeras palīgi un kā tie var palīdzēt karjeras izvēlē.

27.oktobrī tiešsaistes diskusijā vecākiem “Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?” tika sniegti ieteikumi par to, kad sākt runāt par karjeras izvēli, kā to darīt un kā palīdzēt savam bērnam izvēlēties turpmāko ceļu. Diskusijā tika aicināti iesaistīties karjeras konsultanti, skolotāji, vecāki un citi interesenti. Diskusiju vadīja Edijs Bošs, piedalījās eksperti organizāciju psihologs Reinis Lazda, ārsts psihoterapeits, personālatlases konsultants Andris Jansons, Mārupes valsts ģimnāzijas karjeras konsultante Ilze Rūtenberga un divu meitu mamma Baiba Sipeniece-Gavare.

28.oktobrī jauniešu tiešsaistes diskusijā “Uzklausi, padomā un izlem pats” tika diskutēts par to, kāda ir vecāku, skolotāju, draugu un karjeras konsultantu loma jaunieša karjeras izvēlē.  Diskusiju moderēja Magnuss Eriņš un tajā piedalījās Rīgas Stradiņa universitātes Karjeras centra karjeras konsultante Baiba Prauliņa, dziedātāja Patrisha, uzņēmuma “Blue Shock Race” dibinātājs un vadītājs Artis Daugins. Diskusijas dalībnieki meklēja atbildes uz jautājumiem par to, kur vislabāk meklēt atbalstu, kas palīdz un kas traucē nozīmīgu karjeras lēmumu pieņemšanā. Pasākuma laikā notika video pieslēgšanās 3 dažādiem uzņēmumiem Latvijā, kur vairāku profesiju pārstāvji iepazīstināja ar savu ikdienu un atklāja, kas viņiem ir palīdzējis virzīties augšup pa karjeras kāpnēm, kuros no apkārtējiem cilvēkiem ir bijis vērtīgi ieklausīties, kādi ir bijuši labākie saņemtie padomi.

Visas nedēļas laikā skolēni stundās diskutēja un veidoja domu kartes par katra mācību priekšmeta sasaisti ar profesijām. Skolēni iepazina Valsts izglītības attīstības aģentūras interaktīvo infografiku „Karjeras lēmums – kā to pieņemt un kas Tev var palīdzēt?”  par karjeras palīgiem un pieejamiem resursiem karjeras lēmumu pieņemšanā. Ikviens no skolēniem varēja patstāvīgi pētīt piedāvāto palīgu – karjeras konsultantu, klases audzinātāju, skolotāju, psihologu, uzņēmēju, profesionāļu, treneru, ģimenes un citu iedvesmotāju lomu karjeras lēmuma pieņemšanā un iepazīt pieejamos resursus, kas var palīdzēt karjeras izvēlē.

Sākumskolas skolēni izmēģināja jauno Valsts izglītības attīstības aģentūras spēli “Kā kļūt par profesionāli”, kas tapusi projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Kā atzina skolotāji:„Spēle skolēniem likās interesanta, aizraujoša, vecumam atbilstoša. Skolēni ieguva informāciju par tik daudzām profesijām! Daudziem patika uzdot jautājumus, citiem- izvēlēties atbildes. Ieinteresēja mazāk zināmās profesijas- blogeris un jūtūberis.”

Skolā Karjeras nedēļa tika pavadīta interesanti un izzinoši, aktualizējot ar skolēnu karjeras izvēli saistītos jautājumus.

Karjeras nedēļu Latvijā jau astoto gadu organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) un to finansē ESF projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”. 

Sintija Kreimane

Pedagogs karjeras konsultants